Kim jestem
Zostałem endokrynologiem, ponieważ interesowałem się tą dziedziną odkąd pamiętam. Po skończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego, rozpocząłem pracę w Regionalnym Ośrodku Menopauzy i Osteoporozy w Poradni Endokrynologicznej przy Szpitalu Klinicznym im. S. Sterlinga w Łodzi.
Obecnie jestem adiunktem w Klinice Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytu Medycznego, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Dzięki praktyce klinicznej, zdobywanej w warunkach szpitalnych jak i ambulatoryjnych, a także dorobkowi naukowemu, zdobyłem duże doświadczenie w leczeniu schorzeń endokrynologicznych. Jestem autorem, współautorem oraz tłumaczem wielu pozycji traktujących o endokrynologii i części podręczników o tematyce endokrynologicznej.
Mam doświadczenie w wykonywaniu ultrasonografii i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy.
Główne schorzenia endokrynologiczne z którymi mam do czynienia:
- otyłość, zaburzenia metaboliczne, cukrzyca,
- choroby układu podwzgórzowo-przysadkowego (m.in. guzy przysadki wydzielające hormony, hiperprolaktynemia, niedoczynność przysadki, zespół pustego siodła),
- choroby tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zapalenia tarczycy, rak gruczołu tarczowego),
- zaburzenia miesiączkowania,
- choroby przytarczyc (pierwotna nadczynność przytarczyc),
- osteoporoza i osteomalacja,
- choroby nadnerczy (guzy nadnerczy, hiperkortyzolemia, zespół Cushinga),
- nadciśnienie hormonalno-zależne,
- hipogonadyzm u mężczyzn (zaburzenia potencji).
Osteoporoza
Osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej na tle chorobowym, co zwiększa podatność na złamania u pacjenta. Złamaniom ulegają zwykle kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro). Najczęściej chorują osoby z niedoborem wapnia oraz wit. D3. Wbrew powszechnym opiniom osteoporoza nie jest tylko domeną kobiet, występuje również u mężczyzn. Do rozwoju choroby przyczynia sie nadużywanie kawy, która wypłukuje wapń z organizmu, brak sportu, palenie papierosów, a także zaburzenia hormonalne, które mają swoje podłoże w innych dysfunkcjach organizmu. Zapobiegać osteoporozie możemy stosując odpowiednią dietę dostarczającą wymaganych ilości wapnia i witaminy D3, zwiększając naszą aktywność fizyczną, ograniczając lub najlepiej rezygnując z używek typu kawa, paierosy, alkohol. Ważną wskazówką w profilaktyce osteoporozy jest łączenie wapnia przyswajanego z pokarmów z gotowymi preparatami zawierającymi wapń i wit D3.
Przy rozpoznawaniu osteoporozy przydatne jest badanie gęstości kości, czyli tzw. densytometria, którą wykonuje lekarz endorynolog.
Dr n. med. Arkadiusz Zygmunt

Centrum Medyczne FMC
ul. J. Piłsudskiego 9a, 90-368 Łódź
tel. 42 636 40 60
konsultacje w czwartki
Gabinet Lekarski Sportall
ul. Jana Pawła II 17/19, 95-200 Pabianice
tel. 690 20 60 30
konsultacje w piątki
Centrum Medyczne ARGO
ul. S. Sterllinga 27/29, 90-212 Łódź
tel. 42 632 14 05
konsultacje w poniedziałki
Centrum Medyczne Endomedicus ICZMP pawilon ginekologiczny - poradnia endokrynologiczna
ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź
tel. 42 271 13 85
konsultacje w poniedziałki